17 października, 2022
okna drewniane
Certyfikat FSC to istotny element globalnej gospodarki drzewnej. Kiedy kupujesz produkty z drewna, zawsze upewniaj się, że oferująca je firma jest w stanie wylegitymować się takim dokumentem, dzięki czemu w sposób pośredni przyczynisz się do ochrony środowiska.
W tym momencie większość osób z pewnością zastanawia się, co tak właściwie oznacza certyfikat FSC. W skrócie można powiedzieć, że certyfikat FSC to dowód na to, że korzystając z ekologicznych produktów drewnianych, nie krzywdzimy planety oraz ludzkości. Drewno jest oczywiście samo w sobie ekologiczne, ale już proces jego pozyskiwania może być bardzo szkodliwy.
W ujęciu formalnym certyfikat FSC to specjalny dokument wydawany przez Forest Stewardship Council, czyli globalną organizację non-profit, która zrzesza producentów samego drewna, wytwórców produktów z drewna, organizacje ekologiczne, organizacje pożytku publicznego, instytucje naukowe i wiele innych
Podstawowym zadaniem FSC, w tym jego polskiej jednostki, jest realizowanie 5 podstawowych celów organizacji:
Są to cele samej organizacji. Otrzymanie certyfikatu wymaga wypełnienia znacznie bardziej praktycznych zaleceń.
Forest Stewardship Council oferuje swój certyfikat FSC podmiotom, które pozytywnie przejdą proces certyfikacji organizowany nie przez samo FSC, ale niezależne podmioty przeprowadzające audyt u producentów drewna zainteresowanych certyfikacją.
Lista wymagań wobec producentów jest długa. Najważniejsze z nich to:
Kiedy dany dostawca drewna przechodzi pozytywnie audyt, uzyskuje prawo do korzystania z logo FSC przez pięć lat. Po tym okresie konieczne jest ponowienie certyfikacji.
Najważniejszym pojęciem, jeśli chodzi o certyfikat FSC, jest łańcuch pochodzenia produktu (Chain of Custody). Jest to element, na którym powinno nam zależeć, ponieważ nieuczciwi producenci bardzo często przekazują drewno z rąk do rąk, w wyniku czego realne jego pochodzenie zostaje ukryte. Jest to proceder zbliżony niemalże do prania brudnych pieniędzy.
Certyfikowane drewno jest sprawdzone pod kątem tego, czy jego pochodzenie nie jest ukrywane, a jego cała droga jest dokładnie śledzona od momentu wycinki do dostarczenia surowca bezpośrednio do producenta finalnego takiego, jak Eko-Okna S.A. Certyfikat FSC daje nam gwarancję, że nigdzie po drodze nie stało się nic etycznie wątpliwego, a tym bardziej kryminalnego.
Eko-Okna S.A. wykorzystują tylko drewno posiadające certyfikat FSC do produkcji:
Innymi słowy, wszystkie produkty oferowane przez Eko-Okna S.A. oparte są wyłącznie na certyfikowanym drewnie. Jest to jeden z elementów strategii odpowiedzialnego rozwoju i społecznej odpowiedzialności realizowanej przez naszą firmę, podmiot świadomy swojej roli jako wiodącego producenta stolarki otworowej na rynku europejskim.
Sprawdzić certyfikat FSC można bardzo łatwo. Kompletną listę certyfikowanych podmiotów zawsze publikuje na swojej stronie Forest Stewardship Council. W serwisie znajduje się wyszukiwarka, za pomocą której można wyszukać interesujący nas podmiot. Co istotne, znaleźć można tam też informacje na temat podmiotów, które certfikat utraciły lub odmówiono im jego udzielenia.
Certyfikat FSC daje nam gwarancję, że chcąc postępować ekologicznie, faktycznie tak robimy. Sytuacje, kiedy nasze dobre intencje są wykorzystywane przez nieuczciwe podmioty, zdarzają się niestety często. System weryfikacji sprawia, że nie staniemy się ofiarami takiego procederu i staniemy się częścią klimatycznego rozwiązania, a nie problemu.
Należy pamiętać, że FSC to certyfikat dostawców drewna, a nie producentów wyrobów gotowych. Dlatego posiadają go nie same Eko-Okna S.A., ale dostawcy surowca, z którego powstają wszystkie produkty kornickiego giganta.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
E-mail: poczta@ekookna.pl
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067